Nasıl Güçlü Bir Marka Oluşturulur? Marka Koruma Stratejileri

Zorlu piyasa koşullarında işletme sahibi olmanın en önemli gerekliliklerinden biri marka tescili yaptırmaktır. Çünkü size ait olan bir iş modelini güvence altına almanız gerekir.

güçlü bir marka oluşumu

Olası bir yükselişte markanızın korunaklı bir halde kalması için marka tescilinin önemi büyüktür. Fakat güçlü bir marka imajı oluşturmak için marka tescili almak her zaman yeterli olmayabilir. Bu konuda daha da fazlasına ihtiyaç olabilir.

Güçlü Bir Marka Oluşumu İçin Planlama Şart

Güçlü bir marka oluşumu ciddi planlama gerektirir. Marka tescil başvurusu, başvuru sürecine hazırlanma, çeşitli davalar markanızı yıpratabilir. Hatta bu süreçte iş fikrinizi ve markanızı kaybetme riski ile bile karşı karşıya kalabilirsiniz. Veya bu süreci bir an önce geçmek için diğer rakiplerinize benzer işlere izin verebilirsiniz. Ancak bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için pazarlama stratejinizi iyi bir şekilde gözden geçirmeniz gerekir. Önceden planlı bir şekilde hareket ederseniz, yolun başında daha doğru adımlar atabilir ve başarılı bir marka tescil stratejisi ile işletmenizin imajını koruyabilirsiniz.

Marka Tescilinin Önemi

Marka tescili, işletmenizi diğer rakiplerinizden ayrıksı ve daha ayırt edici bir pozisyona taşır. Özgünlük profesyonel iş süreçlerinde ve her sektörde çok önemli bir kavramdır. Özellikle uzun soluklu iş fikirleri için önemi daha da fazladır. Bu bakımdan piyasadaki rakiplerinizden sizi ayıracak ve işletmenizi orijinal bir hale getirecek bir markaya ihtiyacınız vardır. Bu marka size ait olmalı ve işinizi açık ve de net bir şekilde belirgin kılmalıdır. İşte tam da bu noktada marka tescili devreye girer ve markanızın güçlü bir şekilde ayakta durmasını sağlar.

Marka Tescil Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Marka Koruma Stratejileri

Marka tescili, markanızın uzun yıllar korunmasını ve marka sahibi olarak haklarınızı yasal merciler önünde talep etmenizi sağlar. Marka tescili yapmanın ilk aşaması doğru bir marka adı seçmek ile başlar. Şimdi marka tescili nasıl yapılmalıdır sorusuna aşağıdaki basamakları takip ederek cevap verelim.

  • Doğru Markayı Seçin

Her şeyin bir ismi vardır. Her insan, her nesne veya herhangi bir kavram hakkında bahsederken onun adını kullanırız. Bu durum, markanız için de geçerli olacaktır. Kısaca markanızın bir adı olmalıdır. Fakat bu adı belirlerken farklı olmasına özen gösterirseniz, markanız için olumlu bir gelişme olur. Herkesin bildiği ilk akla gelen bir isim seçerseniz, insanlar markanızı ayırt edemeyebilir.

Diğer yandan var olan başka bir markanın benzerini kendi markanıza eklerseniz de mahkeme süreçleri ile uğraşabilirsiniz. Özetle tamamen size ait ve orijinal bir marka adı belirlemek, marka tescilinin ilk adımıdır.

  • Markanızın Her Ayrıntısını Koruyun

Marka tescili, markanızın her konuda ayrıntılı bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Marka adınız, korunması gereken ilk basamaktır. Ancak marka adınızda yer verdiğiniz farklı karakter ve semboller bulunabilir. Bu imajlar, markanızın belirleyici bir unsuru olabilir. Rakipleriniz ise markanızın özgün olmasını sağlayan bu unsurları kendi markalarında kullanabilir. İşte marka tescili yaptırmak, marka adınızda görünür olan her ayrıntının korunmasına neden olur. Rakiplerinizin size ait olan unsurların kullanımını engeller.

  • Sosyal Medya Kimliğinizi Oluşturun

Marka tescili yaptırmak, her şeyin sonu değildir. Aksine sizin için yeni bir dönemi başlatan bir olgudur. Markanızı tescil ettirerek artık size ait bir marka yaratılmış demektir ve bu aşamadan sonra markanızı güçlendirmenin yollarını aramalısınız. Sosyal medyada marka adınızla yer almak, markanızı güçlü hale getirmenin en önemli koşullarından biridir.

Marka tescili yaptıktan sonra ya da yapmadan önce hemen sosyal medyada marka adınıza ait kurumsal hesaplar açın. Markanız ünlenmeden sosyal medya hesapları açmalısınız. Aksi takdirde markanız bilindikten sonra sizin yerinize başka biri marka adınızla sosyal medya hesapları açma girişimde bulunabilir. Marka adınıza ait bir sosyal medya hesabının başka bir kullanıcıda olması, müşterilerinizi yanlış yönlendirebilir.

  • Markanızı ve Rakiplerinizi Takip Edin

Markanızı tescil ettirdiniz ve sosyal medya hesaplarınız da hazır. Ancak işiniz daha bitmedi. Şimdi de şunu kontrol etmelisiniz: Sizin markanıza ait benzer isimlere tescil alan firmalar var mı? Eğer sizin marka adınızı bir harf veya bir sembol değiştirerek kendi markasında kullanan firmalar varsa bunu tespit edin.

Çünkü bu firmalar, sizin kalitenizden ve geçmişteki başarınızdan yararlanmak isterler. Müşterileriniz ise aradaki farkı anlamadan siz diye sizin marka adınızı kullanan rakiplerinize gidebilir. Elbette bunu kimse istemez. Dolayısıyla rakiplerinizi takip ederek ve gerekirse marka tescil davası açma yoluna giderek markanızı koruma altına alabilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce markanızı mutlaka ama mutlaka tescil ettirmiş olmalısınız.

  • Marka Tescili ile Taklitlerinizi Tespit Edin

Marka tescili yaptırmasaydınız, sizin işletme/firma adınızı kullanan birtakım kötü niyetli girişimlere karşı tepki gösteremezdiniz. Ancak marka tescili yaptırdığınız için artık markanızı taklitlerinizden ve size zarar vermek isteyen girişimlerden koruyabilirsiniz. Marka tescilinin en önemli işlevlerinden biri, yasal haklarınızı kullanarak sizin başarınızı ve kalitenizi taklit eden firmalara karşı çözüm bulmanızı sağlamasıdır. Böylece taklitçilerinize dava süreci başlatabilir ve piyasada yasal haklarınızı kullanarak tek ve özgün kalmaya devam edebilirsiniz.

  • Markanızı Görünür Hale Getirin

Diyelim ki kaliteli ve özgün bir markanız var. Fakat insanların markanızdan haberdar olması gerekiyor. Markanızı kimse bilmiyorsa kalitenizin pek de bir önemi kalmıyor ne yazık ki… O halde markanızı, potansiyel müşterilerinizin bulunduğu platformlarda tanıtmalısınız. Neyse ki günümüzdeki sosyal medya mecraları, tanıtım ve reklam çalışmalarını son derece hızlı ve pratik hale getirdi. Facebook, Instagram ve Google mecraları başta olmak üzere farklı dijital kanallarda markanızın kampanyalarını yayınlayın.

Reklam çalışmalarına ek olarak Facebook ve Instagram gibi mecralarda mutlaka kurumsal hesaplarınızın olsun. Düzenli içerik paylaşımları ile markanızı dijital platformlarda görünür halde tutmaya özen gösterin. Çünkü insanların akıllarında kalmak, başarılı olmanızı sağlayacak olan ilk adımlardan biridir.

  • Her Aşamayı Arşivleyin

Artık markanız yaşayan bir organizasyondur. Yaşam süreci boyunca markanızın geçmişini çok iyi bir şekilde bilmelisiniz. Geçmişte yaptığınız her uygulamanın ve attığınız her adımın sizi nereye götürdüğünü tespit etmek için önceki işlerinizi iyi yorumlamalısınız. Bu şekilde geçmişinizi analiz ederek gelecekteki faaliyetlerinizi daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Geçmişe bakarak geleceğe dair çıkarımlar yapmanız için yaptığınız her işlemi kayıt alına alın. Geçmişteki uygulamalarınızı düzenli bir şekilde arşiv haline getirerek titiz bir çalışma yapabilirsiniz. Reklam görsellerinden izin belgelerine, aldığınız ödüllerden rekabet davalarına kadar her süreci klasörler halinde korunaklı bir şekilde saklayın. Emin olun geçmişteki her bir eyleminiz veya yaşadığınız süreçler, geleceğinize yön veren rehber niteliği taşıyacaktır.

Marka Tescili ile Markanızı Güçlendirin

Güçlü bir marka yaratmak ve sağlam bir şekilde piyasada yer almak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk iş marka tescili yaptırmaktır. Sürdürülebilir bir şirket başarısı, marka tescili ile hayat bulur. Markalaşma yoluna gitmeyen iş fikirlerinin ise kısa veya orta vadede sona ermeleri yüksek ihtimaldir.

Bu yazımızda neden marka tescili yaptırmanız gerektiğinden bahsettik. Uzun süreli bir iş fikri ile yola çıktıysanız, marka tescillinin önemini ve avantajlarını her süreçte deneyimleyebilirsiniz. Özetle markanızı korumak ve sektör dinamiklerini göz önüne alarak marka kimliğinizi güvenilir hale getirmek için marka tesciline gereken önemi mutlaka verin.