İSG Nedir?

Bu yazımızda İSG nedir, iş sağlığı ve güvenliği ne işe yarar ve İSG belgesinin nasıl alınabileceği konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

isg nedir

Teknolojik ilerlemeler ve hızlı sanayileşme süreci, iş yerlerinde çalışan kişileri olumsuz etkileyecek birtakım sorunlar doğurmuştur.

Çalışanları bu zararlara karşı korumak ve iş ortamını daha güvenilir hale getirmek için bazı yasal düzenlemeler getirilmiştir. İSG, bu düzenlemeler ile ilgilenen bilim dalının kısaltılmış halidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İSG –diğer adıyla İş Sağlığı ve Güvenliği- kanun ve yönetmelikler ile iş ve işçi sağlığını korumaya yönelik uygulamaların tamamıdır. Bir tedbirler dizisi olan İSG, kısa ve uzun vadede işin her aşamasındaki riskleri ortadan kaldırmaya amaçlar. İş Sağlığı ve Güvenliği, daha sağlıklı ve daha iyi bir iş ortamı oluşturma adına farklı disiplinleri temel alır. Örneğin mühendislik, tıp, sosyoloji ve psikoloji gibi disiplinler ile bütünleşmiş bir haldedir.

İSG Katip girişi için şuraya, kullanım kılavuzu ve ek bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Neye Yarar Faydaları Nelerdir?

İSG, iş sürecindeki fiziki çevre şartlarını dikkate alarak çalışanların karşılaşabileceği tehlikeleri giderme amacındadır. Riskleri minimuma indiren ve sağlıklı bir iş ortamı yaratmayı planlayan İSG, bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir. Genel olarak çalışma alanını şu şekilde tanımlayabiliriz:

“Bir kurumun veya kuruluşun gerçekleştirdiği faaliyetlerde çalışanların sağlığını ve güvenliğini etkileyen faktörleri ayrıntılı bir şekilde inceler.”

isg nedir ne işe yarar

Her organizasyonun iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini yerine getirmesi zorunludur. Bu tedbirleri yerine getirmeyen ya da eksik uygulayan organizasyonlar cezai yaptırımlar ile karşılaşır. Alınması gereken tedbirler ve konu ile ilgili cezai yaptırımlar, 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği kanuna göre uygulanır.

İş Sağlığı ve Güvenliği kanuna göre hareket eden organizasyonlar, birçok konuda önemli kazanımlar elde eder. Bu kazanımlar hem organizasyon için hem de iş ve işçi sağlığı için büyük bir önem taşır. İSG yönetmeliklerine uyum sağlayan bir işletme,

 • İş sürecinde doğabilecek tehlikeleri minimuma indirir.
 • Metotlu çalışmalar ile iş ortamını daha insani bir seviyeye çıkarır.
 • Sağlık ve güvenlik risklerini ortadan kaldırır.
 • Çevrenin korunmasını esas alan tedbirlere uyum gösterir.
 • İş kazası ve meslek hastalıklarını önler.
 • Çalışanlarını risk ve tehlikelere karşı daha bilinçli hale getirir.
 • İş güvenliği konusunda gerekli olan ekipmanları doğru bir şekilde kullanarak yapılan işin daha verimli ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

İSG Hammurabi kanunu için şu bağlantıya göz atabilirsiniz.

İSG Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

İSG Belgesi, yapılan işin ve işi yapan organizasyonun yasa ve yönetmeliklere uyumlu olduğunun göstergesi olan bir sertifikadır. Bu sertifikayı almak isteyenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanmış bir kuruma başvurmalıdır.

Belgeye mi ihtiyacınız var? Danışmanımızla ücretsiz görüşün

3 farklı İSG Belgesi vardır. Bu belgeler işin oluşturduğu risk ve tehlikeye göre değişir.

 • A Sınıfı İSG Belgesi - Çok Tehlikeli Olan İşyerleri
 • B Sınıfı İSG Belgesi - Tehlikeli Olan İşyerleri
 • C Sınıfı İSG Belgesi - Az Tehlikeli Olan İşyerleri

İçin geçerlidir. Yukarıdaki belgelerden birini almak isteyenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açılan sınava girip geçer not almalıdır. Sınava geçen adaylar, iş güvenliği uzmanı olarak kamu ve özel sektörde çalışmaya başlayabilir.

İş sağlığı ve güvenliği nedir ile ilgili ek bilgi niteliğinde olan şu videoya göz atabilirsiniz:

İSG, iş ve çalışan güvenliğinin temeli oluşturur. Bu nedenle her organizasyonun İSG yönetmeliklerine uyumlu bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi gerekmektedir.

İSG kanunu ile ilgili şu kaynaktan gerekli dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mimarlık veya mühendislik bölümü mezunları ISG uzmanlığı başvurusu yapabilir ve iş sağlığı güvenliği uzmanı olabilir.

Buna ek olarak; Fizikçi, kimyager, biyolog ve teknik öğretmen unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin ISG programı mezunları da uzmanlık başvurusunda bulunabilirler.

İş sağlığı ve güvenliği sınavları;

 • Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
 • Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
 • Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.