ISO Standartları Ne Demek, ISO Standartları Nelerdir?

ISO Standartları Ne Demek?

Bu yazımızda sizlere ISO standartları ne demek ve ISO standartları nelerdir konulardan bahsedeceğiz.

ISO standartları ne demek sorusuna cevap vermeden önce, bilmeyenler için ISO'nun ne olduğu ile ilgili, kısaca bilgi vermek istiyoruz.

iso sdanrtları ne demek

ISO ve ISO standartları nedir?

ISO; uluslararası standartlar kurumudur. ISO standartları ise bu kurumun belirlemiş olduğu uluslararası geçerliliği olan kurallardır.

ISO Belgesi nedir?

ISO belgeleri, bir firmanın ilgili konuda uluslararası standartlara sahip olduğunun kanıtıdır. ISO Belgeleri, ISO kurumu tarafından verilmektedir.

ISO Standartları nelerdir?

ISO standartları, söz konusu belge türüne göre farklılık gösterir. Hangi alanda olduğu önemli olmaksızın bütün standartların ortak özelliği uluslararası olmasıdır.

Bazı ISO Standartları;

 • Kalite yönetim sistemleri standardı,
 • İş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemleri standardı,
 • Çevre yönetim sistemleri standardı,
 • Gıda güvenliği yönetim sistemleri standardı,
 • Enerji yönetim sistemleri standardı,
 • Tıbbi cihaz üretimi yönetim sistemleri standardı,
 • Müşteri memnuniyeti kalite yönetim sistemleri standardı,
 • Bilgi güvenliği yönetim sistemleri standardı,
 • Entegre yönetim sistemleri standardı.

Daha çok sayıda ISO standardı mevcuttur (bkz: wikipedia). Firmanız için en etkili olacak ISO standardına karar vermek, başvuru sürecine hazırlık ve başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi için profesyonel bir danışmanlık firmasından hizmet almanızı tavsiye ediyoruz.

Profesyonel danışmanlık firmasından hizmet almanızın size bir çok yönden avantaj sağlayabilir.

Bu artılardan bazıları;

 1. ISO belgesine başvuru süreci için ayrı bir bölüm kurmanız ve personel yetkilendirmeniz gerekmeyeceğinden iş gücü kazanmış olursunuz.
 2. Başvuru işlemleri, konusunda uzman bir danışmanlık firması tarafından yürütüleceğinden, işlemler doğru bir şekilde gerçekleştirilir ve zaman kazanmış olursunuz.
 3. Yine profesyonel bir danışmanlık firması başvurunuzu gerçekleştireceğinden ilk başvuruda belgelendirmeye hak kazanma oranınız çok yüksek olacağından ekonomik açıdan da kazanç sağlarsınız.

ISO belgelendirme başvurusu için danışmanlık hizmeti alacağınız profesyonel firmayı seçerken, firmanın uzun süre boyunca bu alanda hizmet vermiş olmasına, tecrübe sahibi olmasına ve TÜRKAK akreditasyon yetkisinin olup olmadığına dikkat etmenizi öneriyoruz. Başvuruda bulunacağınız ISO belgesi için gerekli standartları görmek sizi korkutabilir. Ancak hizmet aldığınız danışmanlık firmasının yönlendirmesiyle de gerekli standartları uygulamanız oldukça kolay olacaktır.

Profesyonel danışmanlık talebi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ISO belgemi aldım sonraki süreç nasıl işliyor?

Gerekli standartları yerine getirdiniz ve ISO belgesi almaya hak kazandınız. Peki ya sonra? Belgeyi almaya hak kazandıktan sonra bütün süreç bitiyor mu?

Bu sorulara verilecek cevap; hayır, süreç bitmiyor. Aslında ISO belgesine sahip olduktan sonra, belgeyi korumak için gerekli standartları firmanız faal olduğu sürece yerine getirmeniz gerekiyor.

ISO belgelendirme sürecinin asıl kısmı belgeyi aldıktan sonra başlıyor, standartların sürekliliği çok önemli. Eğer belgeyi aldıktan sonra gerekli standartların sürekliliğini sağlayamazsanız sahip olduğunuz ISO belgesini kolaylıkla kaybedebilirsiniz.

Gerekli standartların sürekliliğinin yanı sıra güncel olması da çok önemlidir. ISO kurumu, belirli süreçlerle gerekli standartlarda iyileştirmeler yapmaktadır. Sahip olduğunuz belgeye ait yapılan güncellemeleri yakından takip etmeniz ve gerekli güncellemeleri işletme içerisinde düzenleyerek belgelemeniz gerekiyor.

ISO yetkilileri tarafından dönem dönem yapılacak denetimlerden geçebilmeniz ve belgeniz devamlılığı için; standartlarınızın güncel ve sürekliliğinin olması son derece önemlidir.

Daha önce yazmış olduğumuz benzer bir başlık olan Standart ne demek adlı makalemizi okumak için tıklayın.