Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Kalite Yönetim Sistemi

Kalite ayrıntıda gizlidir. Bu söz birçok yerde birçok insanın karşısına çıkan genel bir kavram olmakla beraber iş yaşamında özel bir önemi vardır.

kalite yönetim sistemi nedir

Zira firmaların gerek imajlarını güçlendirmek, gerek uluslararası normlarda iş yapmaları, gerek ise gerçekten verimli ve kaliteli bir iş yeri için kalite belgelerinin firmanın mevcut iş yapısına uygun olarak alınması gerekir.

İşte alınan bu belgelere de en genel kavram olarak kalite yönetim sistemi adı verilmektedir. Bu kalite standartlarını da ISO kalite belgeleri sağlamaktadır.

Kalite belgeleri ile ilgili şu kaynağa göz atılabilir.

ISO Nedir?

Dünya çapında geçerliliği olan bu belgelerin neler olduğuna değinmeden önce ISO kavramının ne olduğu şu şekilde ifade edilebilir: ISO 23 Şubat 1947 tarihinde kurulmuş bulunan Uluslararası Standartlar Kurumudur.

iso

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentidir. Dünyada 138 ülke ISO kurumuna üyedir. Ülkemiz de bu ülkelerden bir tanesidir. Bunların hepsi kalite sistemlerinin olmazsa olmazları arasındadır. İşte bu teşkilat tarafından çıkarılan farklı standartlar vardır.

ISO Kalite Yönetim Sistemi Belgeleri

ISO kalite yönetim sistemi standartlarına bağlı olarak hangi türden kalite belgeleri vardır, kapsamları genel olarak nelerdir sorularının yanıtı ise şu şekildedir:

  • ISO 9001: Genel her firmanın kullanabileceği toplam kalite yönetimini kapsayan standarttır. Diğer kalite belgeleri alınmadan önce mutlaka firmanın alt yapısını kurmak için bu belge alınmalıdır. Ülkemizde ihalelerde mutlaka ISO 9001 kalite belgesi aranmaktadır. Sürekli güncellenen belgenin en son sürümü ISO 9001:2015'dir. Hangi yıl güncellendi ise o yılın tarihi ile revize olmaktadır.
  • ISO 27001: Bilgi güvenliği sistemi olup yazılım sektörü için önem arz eden bir standarttır.
  • ISO 14001: Çevre yönetim sistemi. Bu sistem de son derece önemlidir. Özellikle boya çamuru gibi atıkların oluştuğu, kimyasal üretimi yapılan firmalarda çevreye zarar verilmeden üretim yapılması ve atık yönetimi noktasında hayati önem taşır.
  • ISO 45001: OHSAS 18001 İş sağlığı ve yönetim sistemi olup üretim yapılan, ağır sanayi iş kollarında üretim yapan firmalar için elzem olan yönetim sistemleri arasındadır. Bu sistemin kurulması ile iş yerinde yaşanabilecek kazalar, riskler en aza indirgenir.
  • ISO 22000: Gıda güvenliği yönetim sistemi. Eski adı ile HACCP. Hijyen sanitasyon kurallarına uygun olarak gıda üretimi yapılmasını sağlar. Restoranlardan, süt imalatına kadar gıda üretiminin olduğu her yerde kurulması gereken bir sistemdir.
  • ISO 10002: Müşteri memnuniyeti yönetim sistemi. Adından da anlaşılacağı üzere firmanın iş kapsamı ne olursa olsun müşterilerini daha çok memnun etmek için kurulan bir sistemdir. Kurumsallaşma yolunda son derece profesyonel bir adımdır.
  • ISO 13485: Tıbbi cihazlar kalite yönetim sistemi. Tıbbi her türden üretim yapan, satış yapan, ya da bir biçimi ile sürecin içinde olan firmaların nasıl üretim yapacağına dair yönergelerin olduğu bir kalite sistemidir.
  • ISO 50001: Enerji yönetim sistemi. Enerjinin verimli kullanılabilmesi yapılması gerekenleri içeren bir sistemdir. Günümüzde ekolojik dengeler bu kadar değişmiş iken çok daha etkin enerji yapılandırmaları için başlı başına önem arz eder.

Bir de yine kalite sistemleri ile alakalı olarak farklı türden ürünler için ürün güvenliğini onaylayan ve güvenle kullanılabileceğini gösteren CE işareti vardır.

kalite yönetim sistemi

İslami ülkeler arasında gıda alanında 22000 kadar kapsamlı olmamakla beraber İslami kurallara uygun kesim ve/veya üretim yapıldığını gösteren Helal Belgesi mevcuttur.

Ek bilgi olarak şuradan Kalite Yönetim Sistemi nedir ile ilgili daha fazla bilgi edinebilir, aşağıdaki video kaynağına da göz atabilirsiniz:

Kalite yönetim sistemi belgeleri nasıl alınır?

Tüm bu belgelerden gereksinim duyulanların alınabilmesi için ilgili standartta istenen şartların firma tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Akabinde de bu alanda hizmet veren akredite olmuş firmanın denetimine girmek ve bu denetimden geçmiş olmak gerekir.

Bu aşamada ISO belgelendirme firmalarından profesyonel yardım almanız yararınıza olabilir. Zira yapılabilecek hatalar zaman ve para kaybı yaşamanıza neden olabilir.