Nace Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Şirketlerin faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde sürdürmeleri için bazı yasal düzenlemelere uyumlu olmaları gerekiyor. Yasal düzenlemelere uyumlu olmak için de birtakım gereklilikleri yerine getirmeleri şart.

nace kodu

Nace kodu, bu bağlamda değerlendirilen ve şirketler için önem arz eden bir husustur. Şirket sahibi olan ve iş yeri açacak olan kişilerin Nace Kodu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Nace Kodu Nedir?

Nace kodu’nun şirket sahipleri için önemli bir unsur olduğunu hatırlatarak söze başlayalım. Nace kodunu kısaca iş yeri tehlike sınıfı kodu olarak tanımlayabiliriz. Her iş yeri, çalıştığı alana göre tehlike durumuna göre sınıflandırılmıştır.

Dolayısıyla Nace Kodu, işyerlerinin tehlike sınıflarını belirleyen bir koddur. Bu kod, Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelmektedir.

nace kodu nedir

Avrupa Birliği güvenlik standartlarına uyum sağlamak için gerekli olan Nace kodu, 6 hanelidir. 6 haneli olduğu için altılık faaliyet kodu olarak da bilinmektedir.

Nace kodunun ilk 2 rakamı iş yerinin genel faaliyet alanını, son 4 dört rakamı ise alt faaliyet alanını belirtmektedir. Nace kodu, ülkemizdeki işletmeler tarafından da kullanılmaktadır. Marka tescili yapıp şirket sahibi olan girişimciler ve hali hazırda bir şirketin sahibi olanlar için de önemli bir husustur.

Nace kodu faaliyet alanına göre belirlenir

Nice Kodu, iş yerinin faaliyet alanına göre belirlenir. Kodun belirlenmesinde şirketin kuruluş aşamasında mali müşavirin beyanı da önemlidir.

İşletmelerin Nace Kodu, zaman içinde değişim gösterebilir. Bu kod işletmelerin faaliyet alanı ile ilgili olduğu için işletme faaliyet alanında değişiklik olduğunda kodda da değişiklik olur. Firmaların sicil kayıtlarını tutmakla görevli olan kurum, ticaret odalarıdır.

Ticaret odaları, şirketlerin faaliyet alanı değiştiğinde ya da faaliyet alanına yenileri eklendiğinde işletmelerin Nace kodunu günceller. Ticaret odaları bu yetkiyi Maliye Bakanlığı’ndan almıştır.

Ne işe yarar, amacı nedir?

Nace, bir kodlama sistemidir ve Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretilmesi adına kullanılan bir araçtır. Nace Kodu, aynı zamanda iş yeri tehlike sınıfı bilgisi veren bir kaynaktır. İş yeri faaliyet alanı ile ilgili olarak iş yerinin tehlike sınıfı hakkında bilgi vermektedir.

Nace Kodunun en önemli faydası, şirketlere işlerini sorunsuz bir şekilde sürdürme imkanı vermesidir. Çünkü Nace kodunu bilen işletmeler, iş yeri tehlike derecesini de öğrenmiş olur. Öğrendikten sonra da faaliyet alanı ile ilgili güvenlik standartlarına uyum sağlayabilir.

İş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uyum sağlayan işletmeler de iş süreçlerini daha güvenilir ve daha planlı bir hale getirebilir.

İşletme sahipleri, Nace koduna gereken önemi vermeyebilir, ancak yasa ve mevzuatlar önünde son derece önemlidir ve üzerinde durulması gereken önemli bir husustur.

Örneğin vergi memurları, şirket yoklamalarında Nace Kodu bilgisini kontrol ederler. Bu bakımdan bir işletmenin Nace Kodu’nu biliyor olması son derece önemlidir. Nace Kodu’nun işletmenin faaliyet gösterdiği alanla bağlantılı olması da önem taşımaktadır.

Nace Kodu Nasıl Öğrenilir?

Nace kodu bilgisini işletmenizi ticaret odasına kaydettirmeden önce öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü iş yerinizin tehlike derecesini öğrenme konusunda size yardımcı olacaktır.

Nace kodu sorgulama

Nace kodunuzu sorgulamanız için iki farklı yöntemden bahsedebiliriz.

  1. İstanbul Ticaret Odası Web Sitesi
  2. SGK Sicil Numarası

İlk olarak online yöntemler ile Nace kodunuzu nasıl öğrenebileceğinizi anlatalım. İşletmenizin Nace kodu bilgisini öğrenmek için İstanbul Ticaret Odası internet sitesine tıklayabilirsiniz.

İTO resmi web sitesindeki Tescil İlan Kuruluş ve Sicil Kayıtları sekmelerine tıkladığınızda iş faaliyet alanı bölümüne yönlendirilirsiniz. Bu bölüme iş faaliyet alanınızı girdiğinizde Nace kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Nace kodunu öğrenmenin bir başka yolu ise SGK sicil numaranızdır. İşletmenizin sicil numarasının 2 ve 7. Harfleri Nace kodunuzu meydana getirir. Dolayısıyla Nace kodu bilgisini işletmenizin sicil numarasına bakarak da bulabilirsiniz.