ISO 27001 Nedir? ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 27001 Standardı Nedir?

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgiyi doğru biçimde muhafaza ederek gizlemeyi ve güvende tutmayı amaçlayan bir standartlar bütünüdür.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlar ailesinin altında yer alıp ISO (Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu) tarafından düzenlenmiştir.

iso 27001 nedir

Ek bilgi olarak şurada yer alan resmi iso sitesinde yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi nedir?

Bilgi güvenliği yönetim sistemi, şirketlerin finansal ve fikri haklarını korumalarına yardımcı olan uluslararası standartlar bütünüdür. Bu yönetim sistemini kuran şirketler, olası riskleri tanıyabilir ve gelecekte rizikolu durumlara daha iyi hazırlanabilir. Aynı şekilde en önemli unsurun bilgi olduğu günümüzün dijital çağında daha fazla verimlilik vaat etmektedir.

ISO 27001 Ne İşe yarar?

Endüstri hırsızlığının ve bilgisayar korsanlığının başka boyutlara taşındığı bu dönemde bilgi güvenliğini sağlamak firmaların zorlandığı bir konu olarak dikkat çekiyor.

Üstelik firmalar için bilgiyi yalnızca kötü amaçlı üçüncü kişilerden korumak da yetmiyor. Bilgiyi yok olmaktan korumak da firmaların hassas olduğu mevzular arasında.

İşte ISO 27001 işletmelerin bu tür ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla düzenlenmiş türlü standartları içeriyor.

ISO 27001 Standartları Nelerdir?

ISO/IEC 27001, Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi (ISMS) gereksinimlerini tanımlayan ve denetlenebilir tek uluslararası standarttır. Yeterli ve orantılı güvenlik denetimleri seçilmesini sağlama amacı ile tasarlanmıştır.

ISO 27001 standartları, ISO kuruluşu ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından ortaklaşa hazırlanmıştır. ISO 27001 standartlarını oluşturan maddeler aşağıdaki gibidir:

 • Bilgi Teknolojileri
 • Güvenlik Teknikleri
 • Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • Gereksinimler

ISO 27001 standardı, ISO 27000 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardının başat unsurlarından biridir. Sistem belgelendirme çalışmaları ISO/IEC 27000 zemini üzerinden hazırlanmaktadır.

ISO 27001 Belgesi nedir?

ISO 27001 belgesi, çeşitli kurum ve işletmelerin organizasyon yapılarına bilgi güvenliği yönetim sistemi inşa etmelerini sağlayan bir sertifikadır. Bu yönetim sistemini kendi uygulamalarına adapte eden organizasyonlar, ISO tarafından yayınlanan standartlara uyduklarını belli eder.

Böylece organizasyon içindeki bilgi yönetimi, risk yönetimi ve güvenlik uygulamaları daha verimli bir halde gerçekleşir. ISO 27001 belgesi, kamuda ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin güvenli ve verimli dijital bilgi yönetim sistemi kurmalarını sağlar.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almak için öncelikle ISO’nun belirlediği standartları sağlamalı ve bu standartları sağladığınızı kanıtlamalısınız.

Belgeye mi ihtiyacınız var? Danışmanımızla ücretsiz görüşün

Bilgi güvenliği yönetim sistemi belgesi almayı amaç edinmiş bir firma için şu adımlar takip edilebilir:

 1. Öncelikle ISO 27001 standartlarının sağlanıp sağlanmadığı ölçülmelidir.

Bu noktada firmalar içlerinde küçük bir ekip oluşturabilir veya belgelendirme danışmanlığı veren bir kuruluşun hizmetini talep edebilirler.

 1. Sistemde standartların sağlanmadığı noktalar tespit edilirse bunlar mutlaka standartlara uygun bir hale getirilmelidir. Bu kimi zaman basit değişikliklerle çözülebileceği gibi, kimi zaman da sistemin baştan aşağı organize olması gerekebilir.
 2. Ardından teftiş aşaması gelir. Bu aşamada ISO’nun akreditasyon verdiği belgelendirme kuruluşları devreye girer. Yapılan incelemede firmanın standartları sağlamış olduğu görülürse belgelendirilmeye hak kazanır.
 3. Aksi durumlarda firmadan standartları ikinci bir teftiş tarihine kadar yerine getirmesi beklenir.

ISO 27001 Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

Bu standartları sağlayıp ISO 27001:2015 Belgesi’ne uygun görülmüş bir firma:

 • Geleceği için kritik önem teşkil eden bilgileri çeşitli yedekleme protokolleri ile güvence altına almıştır.
 • Endüstriyel bilgi hırsızlığına engel olmak için ciddi bir yaklaşım benimsemiştir.
 • Müşterisinin bilgilerine önem verdiğini göstermiştir. Günümüzde firmaların hataları dolayısıyla milyonlarca insanın kişisel bilgileri sızdırılabildiğinden bilinçli müşteriler için bu çok önemli bir husustur.
 • Bilgisayar korsanlığına karşı önlemini almıştır. Olası bir siber-saldırının getireceği yıkımı azaltmıştır.
 • Müşterinin gözünde saygınlık elde etmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

ISO'nun 2013 yılında yayınlandığı IEC 27000 ailesine dahil bir bilgi güvenliği standardıdır.

Düzenli güncellemekle birlikte danışmanlık adı altında hizmet aldığınız firmalara sormanız en doğru seçenek olacaktır.

Neden gereklidir?; Kurum/kuruluşların yalnızca teknik bir takım önlemler ile bilgi güvenliğini koruması söz konusu değildir. Dolayısıyla gerekli denetim ve önlemlerin alması hususunda "gereklilik anlamında" görüşler birleşmiştir.

ISO 27001 belgesi akredite halde hizmet veren uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından verilir. Ulusal anlamda yetkili olan ve Türk standartları kapsamında faaliyet gösteren belgelendirme firmaları, yasal anlamda ISO 27001 sertifikasını vermekle görevlidir.

Belgenizi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belge hazırlıklarını tamamlayan firmalar, ISO 27001 sertifikasını yaklaşık 15 gün içinde alabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, organizasyonların hazırlık aşamalarını tamamlama sürecidir. Bu süreci kural ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yerine getiren organizasyonlar, belirtilen süre içinde ISO 27001 belgesini alabilir.

ISO 27001 belge fiyatları şirketlerin bilgi varlıklarının durumuna göre değişkenlik gösterir. Bilgi gizlilik kriterleri, bilgi bütünlüğü, erişilebilirlik durumları gibi farklı faktörler ISO 27001 belge fiyatlarının değişiklik göstermesinde etkili olan unsurlardır.

Diğer yandan kurumların faaliyet gösterdikleri sektör ve çalışan sayıları gibi bilgiler de ISO 27001 belge alımındaki fiyat performanslarını etkileyen değişkenler arasındadır. Belge fiyatları hakkında güncel bilgileri almanın en iyi yolu, belgelendirme firmaları ile iletişime geçmektir. Belgenizi almak için bizimle iletişime geçerek güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.

ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardıdır. Kamuda ve özel sektörde faaliyet gösteren kurumların güvenlik ihtiyaçlarının açığa çıkması nedeniyle hazırlanmıştır. Dijital dönemde kurumların ticari risklerini gözden geçirmek, denetlemek ve kurumsal kimliklerini koruma amacı taşımaktadır. Sürdürülebilir ticari faaliyetler ve daha verimli iş uygulamaları ISO 27001 standardının ana hedefidir.

ISO 27001 sertifikası bağımsız ve akredite belgelendirme kuruluşları tarafından verilir. ISO 27001 belgesini almak isteyen firmalar, belgelendirme kuruluşuna başvurduktan sonra standartların gerekliliklerine uymaları için hazırlık yapmalıdır. Firma ve organizasyonlar, hazırlık aşamasından sonra yaklaşık 1 – 2 haftalık süre içinde ISO 27001 belgesine sahip olabilir. Dolayısıyla ISO tarafından akredite edilmiş uygunluk değerlendirme kuruluşlarına başvuranlar, bu sertifikaya sahip olabilir.

Öncelikle işletme ve kurumların ISO 27001 sertifikasını almak için hazırlık yapmaları gerekir. Bu konuda danışmanlık firmalarından profesyonel yardım alınabilir. Daha sonra ISO tarafından akredite edilmiş uygunluk değerlendirme kuruluşuna başvurulması gerekir. Başvurudan sonra değerlendirme kuruluşunun yetki verdiği baş denetçi tarafından yapılan denetim ve kontrol süreci başlar. Denetimden sonra gerekli standartlara uyum sağlayan firmalar, sertifikasını alabilir.

Bir işletme veya herhangi bir organizasyon, ISO 27001 belgesine 3 yıl süreliğine sahip olabilir. 3 yılın bitimine yaklaşırken işletme/organizasyonlar, belge sürelerini uzatabilir. Kısaca belirtmek gerekirse, sertifikanın yasal geçerlilik süresi 3 takvim yılıdır.