CE Belgesi Yönetmelik şartları Nelerdir?

CE yönetmelik şartlarını belirtmeden önce CE belgesi nedir?, CE belgesine sahip olmak size ne avantajlar sağlar? Bu sorulara kısaca cevap verelim.

ce yönetmelik şartları nedir

CE Belgesi nedir?

CE belgesi, Conformite Europeenne kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir standart olup, ürettiğiniz ürünün Avrupa standartlarına uygun çevre, sağlık ve güvenlik koşullarında üretildiğini belgeler.

Ürünlerinizin CE belgesine sahip olması, AB pazarında serbest dolaşım hakkı sunar.

CE Belgesi Yönetmelik şartları nelerdir?

CE belgesi yönetmelik şartları, CE belgesine başvurmak istediğiniz ürüne göre değişkenlik gösterir.

Bazı CE Yönetmelikleri;

 • Yapı malzemeleri yönetmeliği
 • Ölçü aletleri yönetmeliği
 • Ev Tipi Elektrikli Buzdolapları, Dondurucular ve Kombinasyonlarının Enerji Verimlilik Şartları ile İlgili Yönetmelik
 • Asansör yönetmeliği
 • Radyo Cihazları ve Telekomünikasyon Terminal Cihazları yönetmeliği
 • Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği
 • Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği
 • Gemi Teçhizatı Yönetmeliği

Daha pek çok CE yönetmeliği bulunmaktadır. Başvurmak istediğiniz ürüne ait yönetmeliğin belirlenmesi, şartların yerine getirilmesi ve CE belgesine başvuru işlemleri için profesyonel bir danışmanlık firmasından hizmet almanızı öneririz.

CE Yönetmeliği ile ilgili ek olarak şuradaki resmi gazete kaynağına ve sağlık ile ilgili şuradaki kaynağa göz atabilirsiniz.

Hizmet alacağınız danışmanlık firmasına karar verirken, firmanın uzun yıllar bu alanda hizmet vermiş olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Danışmanlık firmasından hizmet almak size ne sağlar?

 1. Başvuru işlemleri profesyonel bir firma tarafından hızlı bir şekilde yapılacağı için zaman kazandırır
 2. Ekonomik açıdan daha uygundur
 3. Başvuru işlemleri için bir personel görevlendirmeniz gerekmedi için iş gücü kazandırır.

Yönetmelik kelimesi daha içeriği okumadan gözümüzün korkmasına neden olabilir, ancak CE yönetmelikleri düşünüldüğü kadar karışık ve zor değildir.

Bir de CE belgelendirme başvurusu için profesyonel bir danışmanlık firmasından hizmet alıyorsanız, bütün süreç sizin için çok rahat geçecektir.

CE işaretimi aldım ya sonra?

İlgili CE yönetmelik şartlarını yerine getirerek CE işaretinizi almaya hak kazandıktan sonra, şartların sürekliliği de çok önemlidir.

Sonraki zamanlarda standartlarınızda herhangi bir negatif değişim olur ise sahip olduğunuz CE belgenizi kaybedersiniz. Yetkili kurum, ara ara standartların sürdürülüp sürdürülmediğini kontrol eder. Dolayısıyla personellerinizin belirlenen şartlara uygun davranması ile ilgili gerekli iş disiplinini sağlamalısınız.

CE belgesi yönetmelik şartları belirli süreler ile geliştirilir, güncellenir. Sahip olduğunuz CE belgesine ait yönetmeliğe herhangi bir güncelleme yapılırsa sizin de bu güncellemeye uygun olarak standartlarınızda değişiklik yapmanız gerekebilir. İlgili yönetmeliği yakından takip etmelisiniz.