8 Maddede Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kalıcılık ve sürdürülebilirlik, başarılı girişimler için en önemli kriterlerdir. Bunun için de markalaşma yoluna gidilmelidir.

Markalaşmak Nedir?

Markalaşmak, ticaret modeli ve iş fikrinin tüm yasal haklarını marka sahibine verir. Böylece girişimciler, çalışmalarını koruma altına alarak marka unvanlarını koruyabilir. Peki, markalaşmak için ne yapmak gerekir ve marka tescili nasıl yapılır?

marka tescil belgesi

Yazımızın devamında marka başvurusu ve tescil işlemleriyle ilgili en çok merak edilen 8 soruya ve cevaplarına yer verdik.

Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka başvurusu için başvuru sahibinin ticari bir işletmesi olması gerekir. Ticari işletme sahibi, internet üzerinden ya da fiziki evrak ile marka başvurusu yapabilir. Başvuru için Türk Patent Enstitüsü Kurumu'na müracaat etmelidir. Marka başvurusu için işletme sahibinin şu evrakları hazır olmalıdır:

 • Başvuru formu
 • Marka örneği
 • Markayla ilgili mal ve hizmetlerin listesi
 • Başvuru ücreti dekontu
 • Ortak marka ise teknik şartname
 • Varsa rüçhan hakkı talep ücreti dekontu

Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent Enstitüsü) başvuru sahibinin evraklarını inceler. İnceleme işleminin ardından yasal açıdan herhangi bir engel yoksa ticari işletme sahibinin marka başvurusunu onaylar.

Marka tescil ücreti ne kadar?

Marka tescil fiyatlarının hesaplanmasında farklı etkenler ön plana çıkar. Marka başvuru türüne göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Marka başvuru ücreti 250 TL – 300 TL arasında değişmektedir. Resmi Gazetede yayınlanan karara göre E-Devlet üzerinden yapılan başvurulardaki marka tescil ücreti 321 TL’dir. Bununla birlikte model başvuru ve ek marka başvuru ücretleri 250 TL – 650 TL aralığındadır. Eğer bir danışmanlık şirketi tarafından sizler için yapılmasını isterseniz ekstra hizmet bedeli ödemeniz gerekecektir. Marka başvurusu ve tescil ücretleri ile ilgili güncel fiyat bilgisini işletmemiz ile temasa geçerek öğrenebilirsiniz.

Marka ve patent Nasıl Alınır?

İlk önce başvuru sahibinin Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaat etmesi gerekir. Eğer marka tescili yapılacaksa bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu, başvuru sahibinin marka tescil işlemlerini inceler. Markaya itiraz gelirse, başvuru sahibi yeniden bir hazırlık sürecine girer. Gerekli yerleri düzelttikten sonra yasal açıdan da bir sakınca yoksa marka tescili onaylanır.

Patent almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurulmalıdır. Bu kurum, patent üzerine gerekli incelemeler yapar. Patent almak için buluşun benzerlerinden ayrılması zorunluluğu vardır ve de bir fayda sağlaması beklenmektedir. Gerekli şartlara sağlayan buluşlar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patentlenir. Böylece patent sahibi, buluşunu koruma altına alır.

Marka ve patent için nereye başvurulur?

Marka ve patent başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. İşletme ve buluş sahipleri, Türk Patent ve Marka Kurumu’na internet üzerinden ya da fiziki evraklarla başvuru yapabilir.

Marka tescilini kim yapar?

Türkiye sınırları içinde ikamet eden herkes marka tescili yaptırabilir. Marka tescili yaptıracak kişinin ticari bir işletmesi olmalı ve marka tescili için gerekli evraklarını tam olarak hazırlamalıdır. Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması ya da Paris Sözleşmesi’ne taraf olan gerçek veya tüzel kişiler de marka tescili yaptırabilir.

Marka tescilini, ticari işletme sahibinin bizzat kendisi yapmalıdır. Fakat yasal yollarla yerine atadığı bir başka kişi ya da ortağı da şirket sahibi adına marka tescil başvurusunda bulunabilir.

Marka tescili için şirket gerekli mi?

Marka tescili için bir şirketin faaliyette olması zorunludur. Şirketin benzersiz bir ismi olması gerekir. Aynı şekilde logo vb. görsel pazarlama özellikleri ile de rakiplerinden ayrılması gerekmektedir. Ayrıca marka tescili alacak şirketin aşağıdaki bilgileri de bulunmalıdır:

 • Başvuru sahibinin imzalı bilgileri
 • Ticaret sicil evrakı
 • Vergi numarası
 • Vergi dairesi ismi
 • Şirket faaliyet belgesi örneği

Ticari işletme sahipleri, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak şirketlerini tescil ettirebilir. Hem şirketler hem de gerçek kişiler Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak marka tescil işlemlerini gerçekleştirebilir.

Patent almak ne kadara mal olur?

Patent alma ücreti, buluşun/icadın patent sürecine göre değişir. İncelemesiz patent başvurusu ortalama ücret 1,200 Dolar – 2600 Dolar aralığındadır. Faydalı model patent belge başvurusu ise 650 dolar ve 950 dolar arası değişmektedir. Bu fiyatlar, başvuru ücretleri ve diğer ek giderlerin eklenmemiş halidir. Ayrıntılı ve güncel bilgiler için resmi kaynaklara başvurabilirsiniz.

Marka tescili kaç ay sürer?

Türk Patent ve Marka Kurumu, tescil başvurusu yapan ticari işletmeleri 3 aylık bir süre boyunca farklı açılardan denetler. Bu sürede markaya bir itiraz gelmezse marka tescili yapılır. Fakat ilk 3 aylık süre zarfında ticari işletmenin belgeleri eksikse veya uygunsuz bir durum varsa ticari işletme sahibine 2 aylık ek süre verilir. Ek süre döneminde de ticari işletmenin eksiklerini gidermesi gerekir. Daha sonra tescil için engel bir durum yoksa markanın tescil işlemi onaylanır. Marka tescil işlemi ortalama 6 – 8 ay sürer. Bu süre, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yönergelerine, ek taleplere ve geri bildirimlere bağlı olarak marka tescil belgesi almak 12 aya kadar uzayabilir.