Yeni İşletmeler İçin Marka Tescilinin 7 Artısı

Tüketicilerin satın alma kararları, ticari markalardan ve bu markaların temsil ettiği itibardan etkilenir. Zaman içinde bir markanın o markanın kendisine dönüşür; aslında kullandığımız ürün veya servis markanın kendisi haline gelir. Günümüzde de binerce markanın yer aldığı bir piyasada akılda kalıcı olmak her geçen gün biraz daha zorlamıştır.

marka

Marka tescilinin işletmeniz için önemli olmasının en önemli 7 nedeni

Rekabet yoğun yaşandığı için markalar denizinde fark yaratmak, akılda kalıcılığın en önemli gerekliliğidir. Bunun için ürün ve servis kalitesi kadar önemli bir kriter daha vardır; bu da marka tescilidir. Özellikle profesyonel iş hayatına yeni katılan yeni işletmeler için marka tescilinin sayısız faydaları vardır. Bu yazımızda marka tescilinin işletmelere olan temel faydalarına değindik. İşte ticari markaların ve marka tescilinin işletmeniz için önemli olmasının en önemli 7 nedeni:

  1. Marka Tanınırlığı Yaratır

Her işletme –özellikle yeni işletmeler- piyasada tutunmak için güven yaratmalıdır. Güven yaratmanın ilk adımı, ticari markalama sürecidir. Marka tescili, bir işletmeye kurumsal bir öz ve benlik kazandırır. Tescil işlemi, işletmenin pozitif ve negatif yönlerini saklar ve kalıcı itibarını meydana getirir. Marka tescilinin en önemli avantajı, işletmenin ürün ve hizmetlerini rakiplerine göre ayırt edici hale getirmesidir. Tescil işlemi ile işletme faaliyetleri ve işletmenin kendisi bir fikri mülkiyet haline gelir. Böylece işletmenin profesyonel hayatta yolculuğu yere sağlam adımlarla basarak başlar. Öte yandan marka tescili yaptıran yeni işletmeler, marka ayırt edici özelliklerinin kopyalanmasını ve çalınmasını da engellemiş olur.

  1. Çalışanların Katılmalarını Teşvik Eder

Olumlu bir şirket itibarı için öncelikle somut bir marka gereklidir. Resmi anlamda tescil olan bir marka, diğer insanların gözünde kendini var eder. Bundan sonra da markanın olumlu veya olumsuz tarafları belirlenmeye başlar. Bir işletme iyi bir itibara sahipse olumlu tarafların sayısı da bir hayli artmaya başlar. Bu olumluluk, işletmeye pek çok açıdan fayda sağlar. Bu faydalardan biri de nitelikli çalışanlar tarafından tercih edilmektir. İşinin ehli olan ve belli bir seviyeye gelen çalışanlar, her zaman markalaşmış şirketlerle çalışmaya meyillidir. İşletmelerin kuruluş aşamalarında nitelikli elemanlara fazlasıyla ihtiyaçları vardır. Kuruluş aşamasındaki gibi kalmamak için büyümek gerekir. Bu hedefe ulaşmak için de daha fazla iş bilen insanlara gereksinim duyulur. Dolayısıyla yeni işletmeler, kendi hedefleri doğrultusunda nitelikli bir ekip kurmak istiyorsa marka tescili yapmaya önem vermelidir.

  1. Marka Taklitlerini Önler

Profesyonel hayata yeni başlayan işletmeler, başarı yakaladıkları takdirde marka isimlerini çok daha geniş bir çevreye duyurur. Eğer işletme marka tescili yapmamışsa işletme adı tehlike altında olabilir. Çünkü rakip işletmeler, başarı yakalayan işletmenin adını izinsiz bir şekilde kullanmak isteyebilir. Fakat marka tescili, işletmeleri bu gibi kopyalama ve kullanma durumlarına karşı korur.

Marka tescili yaptırmayan işletmenin sadece işletme adı tehlikede değildir. Diğer yandan işletmenin logosu, sloganı gibi işletmenin kimliğini ortaya çıkaran diğer kriterler de risk altında olabilir. Ancak marka tescili işlemi, işletmenin özel karakteristik özelliklerini her zaman koruma altında tutar. Bir işletme markasını tescil ettirmişse, izinsiz kullanım halinde hakkını hukuki süreçlerde arayabilir. Özetle, markasının taklit edilmesini önlemek isteyen işletmeler için marka tescili oldukça önemli ve gereklidir diyebiliriz.

  1. İşletmenin Kalıcılığını Sağlar

Bir ticari markanın başarısı, geçmişiyle doğrudan ilişkilidir. Eğer uzun bir süredir faaliyet gösteriyorsa, bir markanın başarılı ve doğru işler yaptığından söz edebiliriz. Aynı şeyleri, kısa soluklu işletmeler için söylemek tahmin ettiğiniz üzere mümkün değildir. Dolayısıyla başarılı bir marka kimliği yaratım süreci, kalıcılık ile ilintilidir. Kalıcılığın da en önemli bileşenlerinden biri marka tescilidir. Marka kimliğini elde eden işletmeler kariyerlerinde sorunsuz bir şekilde ilerleyebilir.

Marka tescili, ticari ömrün ilk adımıdır ve periyodik olarak yenilenir. İşletmeler, toplum nezdinde iyi bir konuma geldiklerinde marka kimliklerinde ufak değişiklikler yapabilir. Dönemin ruhuna uygun bir şekilde yapılan marka kimlik değişimleri, işletmelerin kalıcılıklarına olumlu katkı sağlar. Bu katkıdan yararlanmak için de marka tescili birincil şarttır.

  1. Şirketlerin En Değerli Varlığıdır

Kurulan ekip ve proje genişlemeye devam ettikçe, işletme (marka) daha da değerlenir. Ancak marka bilinirliğini artırmak için ticari bir markaya ihtiyaç vardır. Çünkü daha fazla tüketiciye hitap etmek için bir isim – kurumsal bir imaj en önemli gerekliliktir. İşletmenin büyümesi için en temel etkenlerden olan pazarlama stratejileri de bu isim üzerine kurulur. Bir girişim, ürünü veya hizmeti için olumlu bir itibar kazandığında, tüketiciler ticari markasını işin nasıl yürüdüğüyle ilişkilendireceklerdir. İşletmenin büyüme ile birlikte açığa çıkacak yeni fırsatları kaçırmaması için ticari markalaşma yoluna gitmesi gerekmektedir.

Ticari marka olarak piyasada yerini alan bir işletme, ürün ve hizmetlerini çeşitlendirdiğinde elde edeceği değeri de artırır. Bu değer, işletmenin en kıymetli varlığı haline gelir. Tüketiciler, ürün veya hizmetlere değil de markanın kendisini tercih eder. Dolayısıyla güven oluşturmak ve kaliteyi sürdürülebilir hale getirmek, marka tescili ile çok daha kolaylaşır.

  1. İşletme Kimliğine Kalite Vurgusu Yapar

Marka tescili, aynı zamanda bir mesajdır. Tüketicilere, rakiplere genel olarak piyasaya ileride güçlü bir markanın doğacağı mesajı verilir. Ayrıca, bir işletmenin ticari markası, dünyaya ve rakiplerine, işinin başarısına inandıklarını ve çalınmaya değer bir şeyleri olduğunu bildirir. Marka tescili, kurulan işin değerli olduğunun duyurusudur. Hiç kimse değerli olmayan bir şeyi korumaz. Bu nedenle marka tescilli, iş fikrini koruma altına almasının yanı sıra piyasaya gelecek vaat eden bir projenin dahil olduğunun da mesajıdır. Ek olarak işletmeniz için yaptığınız bir marka tescili, hedef tüketicilerinizin gözünde size farklı bir ışık tutar.

  1. Özgürlük Hissi ve Cesaret Kazandırır

Piyasada hemen hemen her sektörde faaliyet gösteren oldukça başarılı markalar var. Bu kadar geniş bir havuzun içinde kalıcı olmak için ne yapmalı? Elbette müşteri/tüketici ihtiyaçlarını karşılamak ve kaliteden ödün vermemek gerekiyor. Fakat marka tescili olmadığında emeklerin boşa gitme ihtimali yüksek. Marka tescilinin bu konudaki en önemli görevlerinden biri iş yapma potansiyelinizi artırmasıdır. Marka tescili ile sektör devleri arasında kendinize yer bulabilir ve edindiğiniz kurumsal kimliğiniz ile daha cesur bir şekilde yeni iş fırsatları kovalayabilirsiniz. Çünkü bir markaya sahip olmanız şirketinize pozitif bir itibar sağlar ve bu itibara sahip olmak zorlu piyasa şartlarında hem sizin hem de çalışanlarınızın moralini yükseltir.