Patent Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Bu yazımızda patent nedir, ücretsiz olarak patent sorgulaması nasıl yapılır ve patent ücretleri hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Diyelim ki bir ürün veya farklı bir buluş keşfettiniz. Keşfettiğiniz ürün veya buluşun başkaları tarafından kullanılmasını, piyasaya sürülmesini engellemek istiyorsunuz. Bu durumda yapacağınız ilk şey patent başvurusu yapmak olacaktır.

patent nedir

Ancak acaba ürününüz için daha önce patent alındı mı? Nasıl sorgulatabilirsiniz? Bu soruya cevap vermeden önce patent nedir, nasıl alınır? Biraz ondan bahsedelim.

Patent Nedir?

Patent; bulduğunuz ürünün, buluşun her türlü kullanım, isim haklarını size bağlayan bir belgedir. Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından verilir.

Üçüncü kişiler buluşunuzu piyasaya sürmek veya ismi kullanmak isterlerse sizden izin almaları gerekir. İzinsiz marka kullanım sonucunda ise yasal yaptırımlara gidebilirsiniz.

Patent nedir konusu ile ilgili ek bilgi niteliğindeki şu videoya göz atılabilir:

Patent Nasıl Sorgulanır?

Patent sorgulama işlemi ücretsizdir. Şuradan patent sorgulamasını yapabilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra kullanmak istediğiniz isim, ürün sınıfı gibi bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

Diyelim ki patent sorgu sonucunuz “patent başvurusu yapılabilir” şeklinde pozitif çıktı ve başvuru yapmak istiyorsunuz, bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki başlığa göz atın.

Nasıl Patent Başvurusu Yapabilirim?

Buluşunuz için patent başvurusunu şuradan ücretsiz olarak kendiniz yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden de başvuru yapılabilir.

Patent Sınıfları Neler?

Pek çok alanda patent başvurusu yapmak mümkün, patent sınıflarından bir kaçı ise şunlardır;

  • Kimyasallar
  • İlaçlar
  • Mutfak ve Ev Eşyaları
  • Kuyumculuk Eşyaları
  • Deri Ürünler
  • Tekstil Amaçlı İpler
  • Giyim
  • Aydınlatma, İklimlendirme Cihazları
  • Müzik Aletleri

Listenin tamamı ve NICE sınıflandırması için patent resmi sitesi olan TPE’nin şu sayfasından ulaşabilirsiniz.

patent nedir nasıl başvurulur

30.12.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Marka Tescil Başvurularına Ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğine şuradan ulaşabilirsiniz

Eğer kafanız karışırsa ya da ben uğraşmak istemiyorum derseniz, patent başvuruları konusunda hizmet veren pek çok danışmanlık firması var. Başvuruda bulunmak isterseniz bu firmaların birinden profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Danışmanlık firmaları patent başvurularını gerçekleştirmenin yanı sıra, buluşunuzun patent alıp alamayacağına dair de ön bilgilendirme yapabilirler.

Patentimi Aldım, Ya Sonra?

Aldığınız belgenin belirli bir geçerlilik süresi vardır. Bu süre sonunda belge yenileme için tekrar başvurmanız gerekir. Belge geçerlilik süresi ürün sınıfınıza göre 7 yıl ile 20 yıl arasında değişkenlik gösterir. Patent başvurunuz için, buluşunuzun türüne göre teşvik almanız da mümkün. Ürününüzün teşvik için uygun olması halinde TÜBİTAK’a teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda teşvik hakları ile ilgili de bilgi verebilirler. Daha önce patenti alınan bir buluşunuz varsa, daha önce başvurusu yapıldıysa ya da başka özel durumlarda patent başvurusu yapılamaz.

Patent Başvurusunda Ücret Aralığı Nedir?

Araştırma yaptınız ve buluşunuzun patent almak için uygun olduğuna karar verdiniz. Peki, başvuru için ne kadar ödeyeceksiniz?

Başvuru ücretleri patent almak istediğiniz buluşunuzun sınıfına göre değişkenlik gösterir. 40 TL’den başladığını söyleyebiliriz. Profesyonel bir firma desteği ile başvuruda bulunmak isterseniz, başvuru ücretine ek olarak aldığınız profesyonel danışmanlık hizmet ücreti de ödemeniz gerekir. Net olarak ödemeniz gereken tutarı hizmet aldığınız danışmanlık firması belirleyebilir.

Patent başvurusu ile marka tescili birbirinden farklıdır

Patent başvurusu ve marka tescil başvurusu sık sık birbiri ile karıştırılıyor. Araştırmanızı yaparken bu duruma dikkat etmenizi öneriyoruz.

Marka tescil başvurusu ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce yazmış olduğumuz marka tescili nedir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.